PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1322}

Szał

Frenzy
7,2 7 175
ocen
7,2 10 1 7175
7,0 9
ocen krytyków
Szał
powrót do forum filmu Szał

Na forum czytałem same pozytywne, czy wręcz entuzjastyczne wpisy na temat tego filmu, tak więc mój bedzie chyba pierwszym odrobine krytycznym.
Pierwsze co mnie raziło w tym filmie, to moim zdaniem(!) bardzo kiepskie aktorstwo. Po części pewnie dlatego, że nie graju tu żadni jacyś specjalnie znani aktorzy, no chyba że tylko mi oni niewiele mówią...
Kiedyś co rusz widzieliśmy u Hitchcocka Jamesa Stewarta, Caryego Granta, Grace Kelly, I.Bergman itp. - aktorsko klasy same w sobie. Nie znaczy to oczywiście, że ktoś mniej znany nie mógłby świetnie zagrać, nie mniej jednak pod względem aktorskim ten film wypadł dla mnie >marnie< ;)
Inna kwestia to też moim zdniem momentami jakieś takieś nieciekawe czerstwe dialogi i troche naiwne sytuacje. Ale to oczywiście tylko moje subiektywne odczucia. Film ogólnie zły nie jest, oczywiście wart obejrzenia, ale w moim prywatnym rankigu filmów Hitcha jest raczej troche nisko.


użytkownik usunięty
kazmirz

(Uwaga, mały spoiler)
Cóż... Co do aktorstwa się z tobą nie zgodzę. Barry Foster był w tym filmie naprawdę dobry. Hitchcock specjalnie obsadził nieznanych szerszej publiczności aktorów, żeby pozbyć się nasuwających się skojarzeń co do ich roli w filmie. Większość aktorów, krórych wymieniłeś powyżej to aktorzy amerykańscy, no, może z wyjątkiem Cary'ego Granta i Ingrid Bergman. I bardzo często grali podobne do siebie (do ról, nie do aktorów)role. Hitch chciał brytyjskiej obsady, tak, byśmy nie podejrzewali, że Anthony Perkins znowu będzie mordercą. Czy widząc promienne oblicze Boba Ruska, podejrzewałbyś, że to on jest dusicielem? Moim zdaniem aktorzy zostali naprawdę dobrze dobrani, no ale każdy ma inny gust... Fajnie, że napisałeś, że to twoje subiektywne odczucia i nikt poza mną się nie przyczepił :)

Pozdrawiam

kazmirz

Powiem tak: uwielbiam Hitchcocka niemal bezkrytycznie, ale tego filmu (jako jedynego jego dzieła) nie trawię. Brakuje tu klimatu, całość jest śmieszna tam, gdzie nie powinna, aktorstwo drętwe. :| Nie mówię, że film nie może się podobać nikomu, ale do mnie nie trafia.

ocenił(a) film na 6
kazmirz

można obejrzeć ale do największych dzieł Hitchcocka temu filmowi daleko

ocenił(a) film na 8
SATAKE

Ja osobiście wręcz przeciwnie , nie spodziewałem się czegoś tak dobrego filmu.Według mnie na pewno nie zaniża poziomu Hitchckocka , a co więcej uważam go póki co za jeden z najlepszych z jego twórczości (widziałem kolo 10). Szalony 'krawaciarz' zrobił na mnie olbrzymie wrażenie , widać że mistrz się nie wypalił z biegiem czasu i zrobił kolejny rewelacyjny kryminał.Pozdrawiam

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones